Google Glass na vlastní oko

O projekt Google Glass se zajímám od samotného počátku. Vše to začalo vypuštěním videa, na kterém bylo demonstrováno uplatnění chytrých brýlí v běžném dni a životě. V té době jsme neměli nic jiného, krom videa. Netušili jsme, jak ony brýle vypadají a jestli se jich vůbec v blízké budoucnosti dočkáme, i když jsme v to mnozí doufali. Situace se změnila na předchozím ročníku Google I/O, které se také účastnil v současnosti majitel jediných Google Glass v České republice – Martin Pelant. Na tomto ročníku Google I/O totiž Google tento svůj projekt kompletně představil a přítomným novinářům a především vývojářům také dal exkluzivní šanci si Google Glass zakoupit. Cena činila astronomických 1500 amerických dolarů. Martin ve finále zaplatil ještě o 80$ více, na vině bylo clo a poštovné, které ze Spojených států činilo zhruba 40$. A proč je vůbec Martin jediný v České republice, kdo tyto brýle vlastní, když na Google I/O 2012 bylo mnohem více českých vývojářů? Odpověď je prostá, nabídka totiž platila pouze pro vývojáře žijící ve Spojených státech a díky tomu, že Martin v té době studijně žil v USA, tuto podmínku splňoval. Sice přiznává, že se situace dala řešit také pomocí služby shipito, nakonec ale tuto službu nepotřeboval. Google Glass Martinovi dorazily v červenci těsně před státnicemi, takže přiznává, že to bylo zrovna trochu nevhod, koupě ale ani v nejmenším nelituje.

Google Glass Martin Pelant

Jen pro vyvolené

Aby Google zamezil následnému prodeji skrze různé internetové tržnice, jsou Google Glass vázány na Martinův účet. Půjčení brýlí na delší dobu je tedy vyloučeno a možnost prodeje také odpadá. Ale stojí to vůbec za to? Podle Martina určitě. Firma ve které pracuje, je totiž nyní schopna začít přemýšlet nad vývojem aplikací pro toto zcela nové zařízení a být tak jednou z prvních, která také aplikace pro chytré brýle přinese. I když v současné době je to s instalací aplikací poněkud krkolomné. Instalují se pomocí mobilního telefonu, kde si v aplikaci MyGlass vyberete aplikace, které mají být v brýlích dostupné, při připojení k internetu se aplikace zpřístupní a je možné s nimi dále pracovat. Aplikace se tedy do zařízení neinstalují v klasickém slova smyslu a pouze se zpřístupní a poté posílají do brýlí tzv. karty, na kterých najdeme požadované informace. Karty se velmi podobají kartám v Google Now, ostatně jako celé prostředí Google Glass. To je členěno na dvě poloviny, v pravé polovině je možné nalézt události, které se budou v blízké budoucnosti konat (schůzky, počasí, navigace atd.) a na události, které se už udály (pořízené fotografie, poslední vyhledávání, poznámky v Evernotu atd.). Prostředí je tedy plně přichystáno na atypické ovládání, na které si musí člověk chvíli zvykat.

Google Glass Martin Pelant venku

Je libo hlas nebo radši dotyky?

Brýle je možné ovládat dvěma způsoby. Buď to pomocí předdefinovaných hlasových příkazů, anebo pomocí dotykového touchpadu, který je umístěn nad pravým uchem. Brýle v základním používání nemají problém s lámanou angličtinou se znatelným českým přízvukem, pokud ale budete chtít vyhledávat specifickou lokalitu nebo jméno, úspěch už nemusí být tak jistý. Navigace se ale dá také řešit pomocí již zmiňované aplikace MyGlass, kde si příslušnou lokalitu můžete vyhledat a následně poslat do brýlí. Ostatně i Martin přiznává, že více preferuje dotykový touchpad před hlasovým ovládáním.

Google Glass Martin Pelnat profil

Fotoaparát ihned po ruce

Google Glass jsou opatřeny také fotoaparátem. Jeho výkony nejsou vůbec špatné a dají se přirovnat k high-endovým smartphonům. Bohužel chybí jakákoliv možnost přisvětlení, takže je potřeba si vždy zajistit dostatek světla. To samé platí také o nahrávání videa. Výsledná kvalita může dosahovat až 720p (HD Ready) a výsledná kvalita by se dala přirovnat ke klasickým výkonům dnešní vyšší střední třídy. Prostředí fotoaparátu také zcela chybí, a pokud máte v plánu pořídit fotografii, pouze se na displeji zobrazí na pár vteřin hledáček a poté se pořídí fotografie. Nemůžete se tedy dívat na náhled, eventuální fotografie, což je alespoň z mého pohledu škoda. Je ale možné, že se tato funkce v následujících měsících v brýlích objeví díky měsíčním aktualizacím.

Google Glass

Novodobé handsfree?

I tak by se daly Google Glass částečně nazvat. Pokud totiž nedisponujete smartphonem s operačním systémem Android, můžete brýle využít alespoň jako handsfree. Reproduktor je zde zastoupen tzv. Bone konduktorem, který pomocí vibrací posílá zvuk do vnitřního ucha. O to větší mé překvapení bylo, když jsem Google Glass slyšel, i když ležely na stole přede mnou. Co se týče bone konduktoru, tak žádný razantní rozdíl oproti klasickému sluchátku nepoznáte. Kdybych o této novince nevěděl, tak si ani nevšimnu rozdílu, vše je pohodlné a žádný problém jsem nepozoroval.

Google Glass nabíječka

Bez telefonu toho moc neumějí

Google Glass jsou v současné době pouze příslušenstvím, takže pokud byste jimi plánovali nahradit svůj současný smartphone, asi byste příliš nepochodili. Google Glass totiž nedisponují GSM modelem, takže jste plně odkázáni na Wi-Fi. Bez něj jsou brýle téměř k ničemu a budete si muset vystačit pouze s pořizováním fotografií a již stáhnutým obsahem, který ale takhle ztrácí na aktualitě.

Nové funkce každý měsíc

Google Glass jsou v současné době stále výhradně určeny vývojářům a i z toho důvodu dostávají každý měsíc aktualizační balíček. Ten poslední přinesl podporu HDR fotografií a také internetový prohlížeč. Ovládání prohlížeče zatím ale není příliš promyšlené a zrovna v tomto případě je jednodušší a pohodlnější sáhnout po smartphonu. V současnosti to vypadá, že má Google v plánu v těchto měsíčních intervalech i nadále pokračovat. Aktualizace probíhá velmi podobně, jako u klasického zařízení s Androidem. Aktualizace se stáhne při připojení k Wi-Fi, nainstaluje ji a následně se brýle restartují.

V některých ohledech klasický smartphone

V některých ohledech se brýle opravdu velmi podobají smartphonu. Příliš se není čemu divit, uvnitř běží klasický Android, akorát je jeho rozhraní upraveno pro lepší ovládání touchpadem. Stejně se také brýle chovají při připojení k počítači. Zkrátka se vám brýle přihlásí jako další multimediální zařízení a můžete s ním dále pracovat. Google Glass ale zatím nedisponují  žádným prohlížečem souborů, takže ve většině případů budete soubory kopírovat z brýlí než do nich. Ve stejných programovacích jazycích se budou také pro Glass tvořit programy, takže podobností je zde opravdu spousta. Ostatně Google Glass přebírají většinu komponentů z předešlé generace Nexusu – Galaxy Nexus, takže se ani není příliš čemu divit.

Aplikace jsou základ

V současné době z pochopitelných důvodů pro Google Glass není dostupný zrovna přehršel aplikací. Google Glass jsou totiž k dispozici zatím pouze vybraným osobám a také zatím není dostupné ani oficiální SDK, takže na aplikace třetích stran si budeme muset ještě opravdu počkat. V současné době nejvíce zaujme aplikace od CNN či oficiální klient pro Evernote. Nenechaly se zahanbit ani sociální sítě, v současné době je dostupný klient pro Facebook, Twitter a samozřejmě Google+. Prohlížení příspěvků ale zatím nabídne pouze Twitter. Google+ vás pouze upozorní na notifikace a je také možné pomocí tohoto klienta sdílet fotografie. Facebook pak disponuje pouze poslední jmenovanou funkcí. Toto se ale určitě v brzké době zlepší a do oficiálního uvedení na trh bude určitě aplikací celá spousta. I z toho důvodu Martin na mou otázku ,,Jaké aplikace používáš nejčastěji?“ jmenoval Gmail, fotoaparát, hodiny a navigaci. Všechny tyto aplikace jsou v Glass dostupné již v základu a není třeba je doinstalovávat.

Mé dojmy z Google Glass

Google Glass jsem měl možnost používat pouze pár minut. To hlavně z důvodu, že není příliš na brýlích co zkoumat. Zatím toho totiž neumí moc, a když navíc nemáte možnost si je propojit s vlastním účtem, moc dalších funkcí vám nezbývá. Každopádně Google Glass mají před sebou určitě velkou budoucnost a pokud se skutečně potvrdí cena pod deset tisíc korun, půjdu si je koupit mezi prvními. Google Glass se mi skutečně líbí, nejvíc je asi využijete, pokud jste celý den v pohybu a většinu práce řešíte přes smartphone. V tomto případě si Vás Google Glass bezesporu získají. Používání je vcelku jednoduché a neměl by s ním po chvilce zvykání mít nikdo problém. Google Glass mi ale také trochu vadily při výhledu, naštěstí je ale displej v nečinnosti průhledný, takže v tomhle se žádný zásadní problém neskýtá. Druhý zádrhel by mohl nastat u baterie. Ta je totiž v porovnání s klasickým smartphonem zhruba čtvrtinová a pokud budete Google Glass aktivně používat, mohly by po necelých šesti hodinách z důvodu nedostatku energie přestat fungovat.

Google Glass Marek Přidal profile

Kde si můžete Google Glass vyzkoušet vy?

Google Glass byly oficiálně představeny v Brně, Praze a Liberci. V nadcházející době se uvažuje také nad Bratislavou. Žádná další konkrétní data ale zatím nezná ani Martin. Určitě se vyplatí sledovat GUG.cz, kde najdete všechny akce spojené s Googlem. Google Glass totiž nejsnáze pochopíte, pokud si je na vlastní oči vyzkoušíte.