Srovnání mezi Google Mapami a Mapy.cz

Rozhodl jsem se, že by nebylo od věci srovnat Google mapy a mapy od Seznamu. Proto jsem se rozhodl, že jej otestuji. Zde budou napsány klady a zápory. A zde je výsledek:

googlemaps-mapy.cz

Mapy.cz, nabízejí spoustu možností změnit si vzhled mapy. Na výběr máte mezi Obecnou, Turistickou, Leteckou, Leteckou 2006, Leteckou 2003 a Historickou mapou. Poté si můžete vybrat, co se má nacházet na mapě, takže si můžete nastavit Fotografie, Turistické trasy, Dopravní informace a Cyklotrasy. Poté máte na výběr MHD, Restaurace, Bankomaty a Banky, Ubytování.

Pokud by, jsme si vybrali mapu Obecnou, tak uvidíte pouze trasy a vyznačené hranice. Poté můžete spatřit tzv. skvrny, tudíž zelená jsou lesy, žlutá silnice atp.

Pokud vybereme mapu Turistickou, tak je vše stejné, akorát se změní to, že vidíte vrstevnice a ukazují se vám popisky například „České středohoří“.

Pokud vybereme mapu Leteckou, tak vše vidíme reálně, tudíž domy, lesy atd. Máme lépe vyznačené cesty.

Mapa Letecká 06 a 03 jsou stejné jako normální Letecká mapa, akorát je rozdíl v tom, že jsou starší, tudíž můžete porovnat Prahu, jak vypadala před 10 lety a dnes.

Mapa Historická si myslím, že je každému jasná.

Poté v Mapách od Seznamu, můžete vybrat: Místa, lokality a body. Máte na výběr Vlastní body a GPS. GPS ukazují souřadnice a informace o lokalitě kam jste klikli. Vlastní body, když použijete tuto metodu, tak můžete vytvořit bod s vlastním popiskem a poslat jej známému.

Poté si zde můžete plánovat a měřit trasu. Takže když jste cyklista, tak si vyberete trasu, naplánujete a podíváte kolik vaše cesta má kilometrů.

Google Mapy, nabízejí spoustu vychytávek oproti Mapám od Seznamu. Můžete zde používat jejich chytré Street View, které vám ukážou jednotlivou lokalitu pěkně zblízka, takže když kliknete panáčkem na New York, tak se podíváte přesně do ulice, takže uvidíte, jak to tam asi tak chodí. Poté je zde tlačítko „Zobrazit moji polohu“ což je také velmi chytré, ale bohužel jsem nezaznamenal, jestli něco takového mají mapy od Seznamu (když tak mně opravte).

Bohužel zde nemáte tolik možností vzhledu map, jako u Mapy.cz. máte zde jen Mapa- něco jako Obecná a poté Satelitní což jsou opět reálné snímky. Málem bych zapomněl, ještě je tu Mapa Earth. Poté Google mapy nabízejí počasí, fotografie, provoz, webkamery, videa, wikipedie. Pokud si plánujete nějakou cestu na kole, či s dětmi do Zoo, tak se můžete podívat na počasí (samozřejmě u jednotlivé lokality). Když vlastníte smartphone s operačním systémem Android, tak si můžete uložit tzv. moje místa a třeba za 5 let, se můžete podívat, kde jste všude byli.

Mapy.cz

+ Rychlé aktualizace snímků

+ Spousta možností Map

+ Plánování a měření trasy

+ Spousta možností hledání MHD apod.

+ Seznam plánuje do svých map vložit Street View

+ Plánují se offline aplikace

-stále nejsou k mání offline mapy- už se připravují

Google mapy

+ Street View

+ Spousta možností jak si najít jednotlivé informace  o lokalitě (kamery, provoz, počasí..)

+ Moje místa

– Chce to více možností map

– Více aktualizace mapových snímků

Podle mne nikdo nevyhrál, každý má své chyby, ale naopak i spoustu vychytávek, u mě vedou Mapy.cz, teda pokud si hledám trasu. Pokud bych chtěl cestovat po cestě, tak jednoznačně beru Google a jeho mapy.

Zdeněk Koutský
Další sítě

Zdeněk Koutský

Redaktor at Netovinky.com
Rád píšu články o různých věcech, především o technologii, ať už jsou to chytré telefony a nebo počítače.
V osobním životě preferuji basketbal a přírodu. Někdy se vydovádím ve Photoshopu a také si zahraji na PS3.
Zdeněk Koutský
Další sítě