Samsung Galaxy S4 – Ten nejlepší (recenze)

Version:
Android 4.2.2
Price:
16 999Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 26.5.2013
Last modified:9.8.2013

Summary:

Samsung Galaxy S4 je po zásluze nejlepším smartphonem, který v současné době seženete. Inženýrům se podařilo eliminovat veškeré problémy, které byly spojeny s jeho předchůdkyní - Samsung Galaxy S3 - a ještě přidat pár inovací. Po hardwarové stránce se sice nejedná o žádnou revoluci, stále to ale stačilo a Samsung Galaxy S4 je v současné době nejlépe vybaveným smartphonem, který seženete. Jedinou výtku mám k výdrži, která je mírně podprůměrná a nemusela by každému dostačovat. Po všech ostatních stránkách se ale bezesporu jedná o číslo jedna mezi smartphony.

Samsung Galaxy S4 byl představen na samostatné keynote v New Yorku. Tuto velkolepou akci mohl sledovat každý skrze YouTube. kde byla celá akce streamována. I naše redakce se  samozřejmě této akce na dálku účastnila a přinesli jsme vám hned několik článků, které jste si mohli přečíst. Od představení ale již uběhli více než dva měsíce a tento vlajkový model zavítal i do naší redakce. Naše závěry si můžete přečíst o pár řádků níže, nebudu vám ale tajit, že nás tento model velice zaujal.

Balení

Balení je naprosto standartní jako u všech ostatních smartphonů, nejedná se tedy o nic nestandartního. Uvnitř mimo samotného balení nalezneme mimo smartphone ještě špuntová sluchátka a nabíječku s odnímatelným kabelem, který díky tomu poslouží i k připojení smartphonu k počítači. Dále se v balení nachází ještě spousta manuálů a nepotřebných letáků.

Samsung Galaxy S4

Výbava

Samsung Galaxy S4 patří k nejlépe vybaveným smartphonům, které se v současné době nacházejí na globálním trhu. Stejně jako každá nová zástupkyně série Galaxy S, i tento model znamená posun v hardwaru i softwaru. Tentokrát se ale spíše jednalo o právě softwarové inovace, které s tímto modelem přišly. Samozřejmě by se našli i novinky v hardwaru, už ale tak nepředbíhají konkurenci a spíše se jedná o standard v této cenové kategorii. Na přední straně najdeme 5“ FullHD SuperAMOLED displej. Zde se jedná o naprostou špičku a snad žádný jiný smartphone nenabídne tak skvělé zobrazovací schopnosti jako právě tato nová vlajková loď od Samsungu. Oproti Xperii Z se jedná jednoznačně o mnohem lepší displej, u HTC One to již tak jednoznačné není. Samsung Galaxy S4 ale jasně vítězí na poli pozorovacích úhlů, které jsou naprosto vynikající. Displej bychom tedy měli za sebou.

Samsung Galaxy S4 vs. Samsung Galaxy Note II

Nad displejem najdeme mřížku reproduktoru a senzory okolního světla, senzor přiblížení a informační LED diodu. Ta není tak výrazná jako u předchůdkyně Galaxy S3 a občas se vám může stát, že ji zkrátka přehlédnete.

Pod displejem se nachází dvojice senzorových tlačítek a jedno hardwarové. To se nachází uprostřed a slouží k návratu na domovskou obrazovku. Po opakovaném stisknutí se pro změnu spustí hlasový asistent S Voice, který zde slouží jako konkurence k Siri, která je dostupná pouze pro iOS zařízení. Zbylé dvě softwarová tlačítka slouží k vyvolání kontextové nabídky a návratu o úroveň zpět. Šipka zpět také slouží k vyvolání postranního panelu, tak učiníte, když šipku zpět chvíli podržíte. Na dolní hraně nalezneme vstup pro microUSB a primární mikrofon.

Samsung Galaxy S4 - dolní hrana

Na pravé hraně se pro změnu nachází zapínací/uspávací tlačítko.

Samsung Galaxy S4 - pravý bok

Horní hrana je o něco bohatší. Mimo klasického vstupu pro 3.5mm Jack zde najdeme i infraport, kterým ovládnete takřka veškerou domácí elektroniku. Nastavování není nijak složité a působí velmi podobně jako u konkurence – HTC One. Dále zde najdeme ještě sekundární mikrofon.

Samsung Galaxy S4 - horní hrana

Na levé hraně najdeme pouze kolébkové tlačítko regulace hlasitosti. Celý obvod telefonu je kovový, což po designové stránce dodalo telefonu alespoň podle mého názoru trochu luxusu, který právě loňskému modelu chyběl.

Samsung Galaxy S4 - levý bok

Na zadní straně našla své místo čočka 13MPx fotoaparátu, které ještě napomáhá přisvětlovací LED dioda. O pár centimetrů níže pak nalezneme logo Samsung a výdech reproduktoru, který se tentokrát nachází v levém dolním rohu.

Samsung Galaxy S4 - zadní strana

Zadní kryt je snímatelný, takže je také možné uživatelsky vyměnit baterii. Ta má kapacitu 2300mAh a občas jsem s výdrží trochu válčil, o tom ale později. Nad baterií najdeme ještě sloty pro microSIM a microSD kartu. Za paměťovou rozšiřitelnost mi nezbývá nic jiného, než Samsung pochválit. Z nějakého nepochopitelného důvodu totiž od této možnosti stále více výrobců upouští.

Samsung Galaxy S4 - baterie

V telefonu je celá spousta senzorů. Z celé škály mě nejvíce zaujaly ty na měření okolní teploty a vlhkosti. Dále zde ale najdeme například i barometr a samozřejmostí je gyroskop a akcelerometr.

Android 4.2 Jelly Bean

Samsung Galaxy S4 přichází na trh s nejnovější verzí operačního systému Android, nad kterým ale samozřejmě běží nejnovější verze nadstavby TouchWiz UX. Ta v několika ohledech až příliš upravuje základní Android a musím se přiznat, že jsem byl z ní na začátku trochu zmaten. Hlavně úprava nastavení je na můj vkus až příliš přehnaná. Některé funkce zní zajímavě, ve finále je ale stejně příliš používat nebudete. Skvělým příkladem je funkce, která pozastaví video, pokud odvrátíte svůj zrak. Takhle to zní skvěle, pokud se ale na video budete dívat ve dvou, telefon má problém s rozpoznáním a video vám pozastavuje zcela náhodně. Bezdotykové ovládání je ale o něco užitečnější funkce. Pokud tedy například přiblížíte prst nad událostí v kalendáři, automaticky se vám zobrazí náhled dané události. Funguje to tedy obdobně, jako u Galaxy Notu 2, jenom s tím rozdílem, že u Notu 2 bylo zapotřebí stylusu.

Samsung Galaxy S4 nastavení

Fotoaparát

Samsung Galaxy S4 přichází se 13MPx fotoaparátem a celou řadou všemožných módů a režimů. Opět se ale pravděpodobně setkáte s faktem, že stejně budete využívat pouze automatický režim a občas vyfotíte nějakou tu HDR fotku. Video je pořizováno ve FullHD a je možné zapnout také softwarovou stabilizaci obrazu. Ta není nijak drastická, rozdíl ale poznáte. S výkony fotoaparátu jsem byl ve finále vcelku spokojen, jen se mi zdáli barvy trochu méně živé, než obvykle. Ani k HDR režimu nemám žádné výroky, jedná se zkrátka o to stejné, na co jsme zvyklí od konkurence, teď mám na mysli především Xperii Z.


Výkon

Ten zde obstarává čtyřjádrový procesor o taktu 1,9GHz a na jeho nedostatek si určitě stěžovat nebudete. Zvládá s přehledem všechny nejnáročnější hry, které jsou nyní pro Android k dispozici. O klasické práci s telefonem ani nemluvě. Samsung Galaxy S4 je oproti Galaxy S3 mnohem lépe optimalizován a svou rychlostí je srovnatelný například s Notem 2. Zkrátka na nedostatek výkonu či záseky si určitě stěžovat nebudete.

Výdrž

Výdrž je snad jediný aspekt, kde mě S4 trochu zklamala. Při veškeré námaze mi celý den nevydržela a musel jsem se opravdu snažit, aby mi telefon opravdu celý den vydržel. Výdrž by se dala srovnat například s Nexusem 4, u kterého jsem narážel na stejné hodnoty.

Samsung Galaxy S4 výdrž

Klávesnice

Ta je u tohoto modelu trochu atypická a opět se jedná o prvek převzatý ze Samsungu Galaxy Note 2. Klávesnice totiž je obohacena o řádek s čísly. Nejste tedy nuceni přepínat mezi písmeny a znaky potažmo čísly. Psaní to urychlí a stále se jedná o komfortní zadávání textu.

Samsung Galaxy S4 klávesnice

Bonusové aplikace

U Samsungu již jsme zvyklí na až přehnané množství všech možných exkluzivních aplikací pouze pro jeho modely. Na této nové verzi balíčku aplikací mě nejvíce zaujala aplikace S Health. Jedná se tzv. hub funkcí, které jsou sjednoceny do názvu S Health. Nabízí funkce jako sledování vaší váhy, krokoměr, nebo třeba teploměr. Vše je také možné spojit s certifikovaným příslušenstvím, které ještě dané měření zpřesní.

Samsung Galaxy S4 S Health

Závěr

Samsung Galaxy S4 se rozhodně povedl. Stále se sice jedná o plastové zařízení, dokáže z tohoto ne příliš lákajícího faktu vytěžit maximum. Ať už je to podpora microSD karet, tak například možnost uživatelsky výměnné baterie. Velmi se mi líbí i možnost telefonem ovládat televizi, či DVD přehrávač. K tomu všemu ještě přičtěte skvělý displej a dechberoucí výkon a vyjde vám Samsung Galaxy S4. Samsung Galaxy S4 zkrátka je nejlepší smartphone současnosti. Minulý rok jsem byl vůči Galaxy S3 spíše skeptický a to hlavně díky špatné optimalizaci systému. Tento rok ale není důvod. Jediný problém byla a je výdrž baterie, zde ale můžete využít možnost snímatelného krytu a zkrátka v průběhu dne baterii vyměnit. Výdrž ale není tak katastrofální, jak by se mohlo zdát. Jedná se zkrátka o průměr, ten mi ale zkrátka nestačí. Samsung Galaxy S4 zkrátka nabízí vše, co byste očekávali a dokáže to nabídnout ve smartphonu bez kompromisů. Za mě současná jednička na trhu.