Sankce operátorů – v parlamentu se debatuje o zrušení

Minulý měsíc byl pro Českou republiku opravdu vynikající. Všichni operátoři zlevnili své tarify z několik tisíc na pár stovek. Celou správu si můžete přečíst zde. Tato revoluce ale evidentně ještě není u konce.

operatori

V poslanecké sněmovně se právě řeší novela o elektronických komunikacích. Nejdůležitější novinkou je zrušení sankcí, které operátoři dávají při předčasném zrušení smlouvy na dobu určitou. Aktuálně pokud potvrdíte smlouvu třeba na pět let a za čtyři roky najdete lepší nabídku (to se dělo před měsícem), tak můžete svou smlouvu zrušit jen tehdy, když doplatíte za zbylí měsíc, nebo pokud operátorovi vědomě dlužíte. Toto chce zrušit poslanec a místopředseda strany TOP 09 Jan Husák.411375

Pokud by tento nový zákon ostatní poslanci neodhlasovali, tak má podle zdrojů připravený sekundární návrh, který spočívá v tom, že pokud chce zákazník ukončit smlouvu předčasně, tak zaplatí jen jednu pětinu ze zbývající celkové části.

Druhá novinka, o které se ve sněmovně diskutuje, je zavedení účtování 1+1. To znamená, že zákazníkovi by měl operátor počítat hovor jen po vteřinách. Podle zpráv z PR agentur dobrovolně chce tento trend zavést jen nejmladší z operátorů Vodafone.

Krom těchto důležitých novinek se diskutuje ještě o zákazu automatického prodlužování smluv, povinnost více informovat zákazníka o dané smlouvě a také povinnost vpustit do své sítě další virtuální operátory.

O výsledku hlasování vás budeme informovat.

Vojtěch Vinter

Sám o sobě můžu říct, že jsem Androiďák a ve všem fandím Googlu. Krom psaní článků se věnuji i herním recenzím a herně laděnému měsíčníku s názvem AGAMES. Vlastním zařízení Google Nexus 7 a moje oblíbená firma na výrobu mobilním telefonů je Motorola. Dále se vyznám v propagaci přes SEO analýzu (Search Engine Optimalization).