Ubuntu pro tablety

Není tomu moc dlouho, co Canonical představil mobilní operační systém Ubuntu Phone OS, ten by měl konkurovat Androidu a pracovat by měl se stejným hardware.

Screen shot 2013-02-19 at 18.32.25

Nyní Canonical představil další odnož tohoto systému, který je zaměřený na tablety a jde ve stopách iOS a Androidu, které také běží jak na tabletech, tak na smartphonech.

Nevýhodou nynějších operačních systémů je, že Android a iOS nefungují, nebo velice obtížně na desktopech a naopak platí to stejné. To stejné platí i pro Microsoft, který sice má Windows 8, ale ve třech verzích, které nejsou navzájem kompatibilní z pohledu aplikací. Právě zde by mělo Ubuntu pro tablety a mobily zabodovat, protože bude podporovat aplikace napsané pro desktopovou verzi systému, a tak nenastane velký problém pro vývojáře, kterým bude stačit napsat aplikaci jenom jednou.

Screen shot 2013-02-19 at 18.30.24

Ubuntu pro tablety bude postavené na stejné strategii jako mobilní verze, takže můžete normálně používat svůj tablet jako běžný tablet, ale jednoduchým připojením myši, klávesnice a monitoru se stane z celého zařízení plnohodnotný desktop se všemi obvyklými funkcemi jako multitasking, pokročilá práce s okny atd.

Další výhodou tohoto řešení je pro vývojáře aplikací vyzkoušet aplikaci přímo z PC na dotykové ploše tabletu, kde si odzkouší všechny funkce jak s myší, tak i dotyky prstů.

Jak dodal Mark Shuttleworth je Ubuntu pro tablety pořád „jenom Ubuntu,“ takže firemní zákazníci mohou spravovat své tablety, desktopy a servery pomocí nástrojů od firmy Canonical.

Screen shot 2013-02-19 at 18.31.47

A kdy se dočkáme tohoto systému? 21. února budou vydané testovací verze přizpůsobené pro Nexus zařízení, tzn. Galaxy Nexus, Nexus 4, Nexus 7 a Nexus 10. Dá se předpokládat, že na sebe nenechají příliš dlouho čekat ani ROM pro jiná zařízení. Fungovat by měly všechny základní funkce systému, ale jedná se o zkušební verzi, takže nedodělky se určitě objeví.  Finální verze systému by měla být ke stažení s vydáním desktopové verze Ubuntu 13.10, tedy v průběhu října 2013.

Mark Shuttleworth v rozhovoru také naznačil, že jedno z prvních Ubuntu zařízení bude luxusní smartphone, ale zřejmě se ho nedočkáme dříve než příští rok, což je celkem škoda.

Screen shot 2013-02-19 at 18.33.11

S nadšením budeme sledovat pro jaká další zařízení nadšenci „naklonují“ Ubuntu a případně Vám přineseme ucelený a aktualizovaný seznam.

zdroj: techcrunch.com

 

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)