Asus VivoTab TF810C – první zástupce nové éry

Version:
Windows 8
Price:
23 490 Kč

Reviewed by:
Rating:
3
On 8.2.2013
Last modified:21.4.2013

Summary:

Asus VivoTab TF810C vám plnohodnotně nahradí váš pracovní počítač. Při připojení externí klávesnice si můžete užít maximální pohodlí a ani vás nenapadne, že vlastně pracujete na tabletu. Bohužel si Asus za tento nápad nebojí říct o vysokou, až přemrštěnou částku, která ale určitě bude klesat.

Spolu s příchodem Windows 8 se na trhu objevily první tablety používající tento systém. Ty první ale pracovaly s RT verzí Windows 8, která nebyla kompatibilní s programy napsané pro klasické Windows. Hlavní důvodem bylo pasivní chlazení. To ale začaly využívat i procesory od Intelu a jako jeden z prvních tabletů toto začal nabízet právě dnes recenzovaný VivoTab.

Balení
Balení je laděno do velmi komfortního stylu. Za balení se Asus určitě nemusí stydět, jak po designové, tak po obsahové části.
Uvnitř najdeme spolu s tabletem připojitelnou klávesnici, stylus, pár příruček a nabíječku. V balení také najdete redukci pro USB, kterou lze zapojit do několika pinového napájecího konektoru.

Asus VivoTab

Hardwarová výbava
Po hardwarové stránce se jedná o klasický tablet s Windows 8. Na přední straně tedy najdeme displej o úhlopříčce 11,6”. Jedná se o IPS panel a jeho zobrazovací schopnosti jsou velmi dobré. Displej má klasické rozlišení známé z notebooků, tedy 1366×768. K displeji nemám žádné výhrady, možná jen až příliš přitahoval otisky prstů.
Nad samotným displejem najdeme 2 MPx kamerku určenou především pro videohovory. Pod displejem se pro změnu nachází senzorové tlačítko Windows, které slouží pro návrat na domovskou obrazovku.
Na pravé hraně najdeme tlačítko pro regulaci hlasitosti a záslepku, pod kterou se skrývá microHDMI. Na horní hraně najdeme dvojici mikrofonů a uzamykací tlačítko.
Na levé hraně se nachází 3,5 mm jack pro sluchátka a vstup pro microSD kartu. Na dolní hraně najdeme stup pro napájení a vstup pro zasunutí do klávesnice.
Na zadní straně najdeme 8 MPx fotoaparát obohacen o LED blesk. Fotografie jsou průměrné, na momentky by ale mohl fotoaparát dostačovat. Fotoaparát také natáčí fullHD video.

Asus VivoTab TF810C - ukázkové foto

Uvnitř tabletu tepe dvoujádrový pasivně chlazený procesor Intel Atom o frekvenci 1.8 GHz. Napomáhá mu 2 GB operační paměti RAM. Vnitřní paměť činí 64 GB a jedná se o SSD jednotku. Bohužel značnou část si ukousne samotný systém a vám zbude zhruba 20 GB. To z 64 GB není zrovna moc.
K tabletu je také dodáván stylus, ten sice není tak kvalitní, jako třeba u Galaxy Note 10.1 (nezvládá přítlak), i tak se ale jedná o použitelný doplněk. Především při přepnutí do desktopové verze systému se z něj stává nezanedbatelný pomocník.
Tablet je také obohacen o NFC, kompas a gyroskop. Nechybí mu tedy nic, co byste u tabletu očekávali.
K tabletu je také možno zakoupit klávesnici. Tuto investici mohu vřele doporučit, díky klávesnici se totiž z tabletu stane plnohodnotný počítač, který zastane takřka veškerou práci.

Windows 8
Jak jsem se již několikrát zmínil, tablet pracuje s plnohodnotnými Windows 8. Ty samozřejmě přinášejí spoustu výhod, ale i pár problému. Tak například během testování jsem se velmi často setkával se zamrznutím celého systému a jediným možným řešením, byl jeho restart. S tímto problémem jsem se setkával až několikrát za den, to určitě není příjemné zjištění.
Windows 8 ale především přináší výhody. Tou nejzásadnější je asi to, že ten stejný systém můžete mít nainstalován i na vašem počítači. Naprosto tedy odpadají jakékoliv problémy s krokem do neznáma. Zde si akorát budete muset zvyknout na ovládání pomocí gest. Ta jsou ale velmi inuitivní, takže nedělá problém, si je zapamatovat. Za Windows 8 jsem tedy určitě rád a doufám, že podobných tabletů přibude.

Klávesnice
S klávesnicí jsem byl velmi spokojen. Jak už s její softwarovou, tak hardwarovou podobou. Microsoft zkrátka klávesnice umí a dokazuje to na svém mobilním i desktopovém systému. Co se týče hardwarové klávesnice, tak vůči ní také nemám žádné zásadní výhrady. Občas jsem se ale setkal s nepříjemným problémem, kdy nefungovala některá písmena. Především se jednalo o písmena T, L a číslo 2. Podle mne se jedná o problém ovladačů, jejich update by tedy měl problém vyřešit. Jinak jsem byl s klávesnicí velmi spokojen.

Výkon
Výkon je dostačující, nic zázračného ale nečekejte. Procesor je uzpůsoben tak, aby generoval co nejméně tepla a tomu se musel podřídit i výkon. Na všechny ,,metro” hry ale výkon dostačuje a s problémem se nesetkáte. S přehráváním videa také žádný problém nenastal.

Výdrž
Výdrž se pohybovala na hranici jednoho, maximálně dvou dní. Při plné práci vám tedy bez problémů vydrží celý den a večer před spaním stačí dát celý dok do nabíječky a druhý den opět nemáte problém. Výdrž jsem testoval se zapojenou dockovací klávesnicí, ta na výdrži přidá zhruba 3 hodiny. I bez ní se tedy jedná o slušnou hodnotu.

Bonusové aplikace
Asus i k tomuto tabletu dodal pár bonusových aplikací. Tentokrát se jedná o aplikace pro čtení elektronických knih, slovník, poznámkový blok a místo na Asus web storage.

Závěr
Tablet se mi velice líbí. Bohužel mě od koupě odrazuje cenovka a hlavně problémy s klávesnicí, která mě občas nemálo iritovaly. Do půl roku bude ale na trhu podobných tabletů hromada a jejich ceny budou určitě až o polovinu nižší, takže stačí chvíli počkat. Boom tabletů s Windows 8 totiž ještě nenastal, s velkou pravděpodobností ale přijde co nevidět. Hodně mu mohou napomoct pasivně chlazené procesory od Intelu, na kterých není problém spustit klasické Windows aplikace. Co se budeme povídat, Windows 8 RT není to pravé ořechové , nové procesory od Intelu ale dle mého názoru zachránily situaci a během půl roku bude takovýchto tabletů na trhu mraky.

Graf ceny produktu Asus VivoTab TF810C-1B044W poskytuje server Heureka.cz