Apple iPhone 5 – recenze

Review of: Apple iPhone 5
Version:
iOS 6.1
Price:
15 590 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 8.2.2013
Last modified:21.4.2013

Summary:

Apple opět dokázal, že umí dělat vynikající telefony. Nemám téměř žádné výtky až na příliš vysokou cenu.

Po pár dnech testování máme připravenou psanou recenzi na Apple iPhone 5. Jedná se o zatím nejnovější zařízení od cupertinského Applu a zároveň je to 6. generace jablečného telefonu.

První pohled na iPhone 5.

Balení

Apple si už od dob Macintoshe dává velice záležet na prvním dojmu z krabičky a zabalení zařízení. I zde tomu není jinak, a proto Vás přivítá bytelná papírová krabička, která jakoby už napovídala, že se samotný iPhone opravdu nekroutí.

Pod víkem se nachází klasické plastové mezipatro, ve kterém leží telefon, pod ním jsou návody, příručky a „špendlík“ pro vytažení šuplíku Nano-SIM.

Úplně vespod krabičky se nachází datový USB kabel s Lightning konektorem, zástrčka do sítě a sluchátka EarPods, ta jsou novinkou oproti předchůdcům a je poznat pokrok v kvalitě zvuku.

Hardware

Přední strana a celkově telefon doznal velké změny díky většímu displeji, který se z původních 3,5″ zvětšil na 4″ a zachoval stejnou šířku, tím pádem se pouze protáhl do výšky a změnil tak poměr stran na 16:9. Rozlišení 1136 x 640 pixelů zachovává Retina rozlišení, takže nelze okem rozeznat jednotlivé body na displeji. Displej je kvalitní, používá technologii IPS a má velmi kvalitní podání barev.

Na přední straně se krom displeje nachází také „Home button“ (ten je stejný už od prvního iPhonu), reproduktor pro hovory, kamera pro videohovory a dvojice senzorů (proximity a okolní osvětlení).

Pravý bok iPhonu je až na šuplíček pro Nano-SIM naprosto holý, protější strana už je o poznání zajímavější, protože se tam nachází tři ovládací prvky, dva z nich jsou tlačítka na ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu, tím třetím je přepínač umožňující rychlé vynutí zvuků a zapnutí vibrací.

Horní a spodní strana se oproti předchůdci změnily a to hned v několika ohledech. Zamykací/vypínací tlačítko si zachovalo tvar i polohu, ale zbytek už je změněný. Na horní straně se krom uzamykacího tlačítka nenachází ani zdířka pro sluchátka, a právě ten se přesunul na spodní stranu po bok mikrofónu, reporduktoru a Lightning konektoru. Přesunu 3,5 mm Jack bylo umožněno změnou Dock konektoru na Lightning. Design reproduktoru a mikrofonu je také změněn, nyní jsou v podobě vyvrtaných otvorů do těla přístroje.

Záda telefonu jsou vyrobena ze dvou materiálů, jsou jimi hliník a sklo, které kryje antény. Skleněné části zad jsou nahoře a dole, v tom horním je 8 Mpx fotoaparát s nahráváním Full HD videa, vedle něj přisvětlovací LED dioda a mezi nimi je mikrofon pro lepší zvuk videí.

Procesorem je dvoujádrový Apple A6 s taktem 1,3 Ghz na každém jádře. O svižný chod se stará 1 GB operační paměti RAM a data si můžete uložit v našem případě na 16 GB ROM.

Výdrž

Baterie s celkem malou kapacitou 1 420 mAh bohatě dostačuje na 3 dny provozu pokud člověk nesurfuje na internetu. V takovém případě se dostaneme asi na jeden den.

Software

Nemá cenu moc rozpitvávat a popisovat operační systém, protože je nejlepší si ho ošahat a stejně většina z Vás ví, jaké iOS je. Pouze dodám, že se zde nachází iOS ve své nejnovější verzi, tedy 6.1. Také nechci dělat jakékoliv srovnání ať už s Androidem, či WP 8.

Fotoaparát

8 Megapixelový fotoaparát fotí pěkné fotografie. Je jasné, že jako ostatním telefonům mu svědčí lepší osvětlení, než přítmí. Nechybí ani režim HDR, který znatelně zlepší světelné vyvážení fotky. Pro porovnání se můžete podívat na rozdíl fotografie bez a se zapnutým HDR.

Samozřejmě nechybí Panorama, se kterým můžete zachytit až 180°.

Zde jsou další fotografie vyfocené iPhonem 5:

VIDEO – Jak natáčí iPhone 5

Závěr

Nebudu se tajit tím, že jsem fanoušek Applu a stejně se nebudu tajit tím, že se mi iPhone 5 velice líbí, ale je zde pár věcí, které nejsou úplně podle mého gusta.

První je cena, ta je podle mě hodně nadsazená a sice je Apple kvalitní, ale klidně by cena mohla být o takové 3 000 nižší. Protože za 15 590 Kč se můžu podívat ke konkurenci Androidu, kde za podobnou sumu seženu nejen 4″ dvoujádrový telefon, ale k němu ještě dobře vybavený tablet a to už je pořádný rozdíl.

Také mám trochu obavu o hrany, které se můžou nešetrným zacházením oťukat a potom bude vidět čistý hliník.

Na drouhou stranu musím uznat, že se telefon i přes poměrně ostré hrany dobře drží v ruce, tomu také napomáhá nízká hmotnost. A díky unibody konstrukci se vůbec nekroutí a žádné díly nevržou.

Do redakce nám tento telefon zapůjčil operátor T-Mobile.

T-Mobile

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)