NFC platby v ČR: Jak to s nimi vypadá a co obnášejí?

Na trhu se již nějaký ten čas objevuje technologie NFC. Ta začíná nalézat své místo prakticky ve všem a tento trend jen potvrzuje tvrzení, že největší funkční omezení tkví v nedostatku kreativity. Naštěstí výrobci spotřební elektroniky začínají odbourávat i tento problém a jak to vypadá, je jen otázkou času, až svou drahou peněženku z krokodýlí kůže nahradíte draze vypadajícím mobilem značky Prada.

Toho se ale pravděpodobně v našich končinách dočkáme až za několik let. V současné chvíli totiž NFC platby nabízí pouze jeden český operátor. Aby jste mohli začít platit mobilem, tak nestačí, že jste na seznamu zákazníků. Musíte si také vést účet u Komerční banky nebo GE Money Bank a ještě vlastnit speciální SIM kartu a smartphone značky Samsung, který je pro NFC platby u O2 certifikován.

I přes všechna úskalí je operátor O2 na bezkontaktní mobilní platby připraven nejlépe. Zbylí dva čeští operátoři totiž tuto vymoženost zatím ani v té nejomezenější podobě zatím nenabízejí. Proto jsme se obou zeptali, kdy a jestli vůbec budou tuto službu nabízet.

Vodafone

Vodafone se v této věci vyjádřil poměrně stručně

„NFC technologii momentálně testujeme v rámci Skupiny Vodafone. V ČR ji plánujeme spustit tento rok, proto v současné době jednáme s bankami a dalšími subjekty o možnostech jejího využití. Prioritou pro minulý rok pro nás bylo spuštění platebního řešení Mopet, které od září umožňuje platit mobilem všem zákazníkům bez ohledu na to, jaký mají typ telefonu, operátora, či banku. Zákazníkům umožňujeme také platit mobilem prostřednictvím prémiových a dárcovských SMS a platební brány M-peněženka.“

Z vyjádření Vodafonu tedy vyplývá, že bychom se jejich řešení NFC plateb měli dočkat do konce tohoto roku. Za sebe bych uvítal, kdyby se Vodafonu podařilo NFC platby spustit ještě do prázdnin. Právě během letních prázdnin by se totiž tato novinka dala nejlépe využít. Pomineme-li Vánoční svátky, do kterých by s trochou štěstí tato služba měla fungovat. Každopádně se dá vyloučit nasazení NFC plateb u Vodafonu do konce prvního čtvrtletí, to je totiž poměrně šibeniční termín a kdyby byly NFC platby opravdu na spadnutí, mailová odpověď by určitě zněla trochu jinak.

T-Mobile

T-Mobile

Od T-Mobilu jsme se dostali skutečně vyčerpávající odpověď, bohužel ale ne příliš radostnou. T-Mobile sice také plánuje spustit NFC platby tento rok. Bude se ale jednat pouze o pilotní provoz, jehož podoba není ještě stále finálně vyřešena. Z mailu ale také vyplývá, že s tímto řešením bude možné bez jakýchkoliv problémů platit také u našich sousedů (vyjma Rakouska). Například v Polsku se spuštění dočkali již v říjnu minulého roku. Celá platba bude využívat princip Czech Wallet. Bude tedy nutné mít opět speciální SIM kartu, podobně jako u O2, která bude spolupracovat se zabudovaným NFC čipem. T-Mobile také v závěru dodal, že v budoucnu plánuje NFC čip dále využít a nahradit jím například věrnostní karty, vstupenky nebo třeba jízdenky v městské hromadné dopravě.

Czech Wallet

Výše jsem se zmínil o službě Czech Wallet. Jedná se o standart, který sjednotí všechny způsoby komerčního využití funkce NFC v České republice. Jedná se o standart a aplikace v jednom. Aplikace samotná bude dostupná pro všechny platformy, které s NFC smysluplně pracují a v budoucnu pracovat budou. Pokud vám něco říká aplikace peněženka nacházející se v systému Windows Phone 8, tak vězte, že se jedná o velmi podobnou aplikaci. Bude totiž sjednocovat všechny kupony, vstupenky a identifikační karty fungující na principu NFC. Samozřejmě bude také sloužit k platbě finančních obnosů v různé výši. Skutečně tedy nahradí vaši skutečnou peněženku.

Dalo by se tedy říct, že pro plné nasazení NFC je vše připraveno. Bohužel ale zapomínáme na pomalé jednání bank, které jakoby si ještě tohoto trendu nevšimly a nestihly na něj zareagovat. Není si ale nač zoufat, podobně to totiž vypadá v celé Evropě. Jednou takovou vlaštovkou je Anglie a její hlavní město. V Londýně je již nějakou dobu možné jezdit místo jízdenek s NFC mobilem. Pokud vám tedy říká něco pojem double decker, tak i v něm si můžete ,,pípnout“ mobilem a nikomu to nebude divné, ba naopak.

Tuto kartu již dávno nahradili smartphony s NFC čipy

Tuto kartu již dávno nahradili smartphony s NFC čipy

Je ale takřka jisté, že se NFC a všech jeho výhod i nevýhod dočkáme do konce tohoto desetiletí, přeci jenom nejsme až tak příliš zaostalá země, jak si mnoho z nás myslí.