Konec levných Xperií?

Sony se již delší dobu potýká s problémy. Tím nejdůležitějším je asi problém s prodejností. Nutno ale dodat, že Sony není jedinou značkou, která se s tímto zásadním problémem potýká. Nemusíme chodit ani daleko. Například smartphony se značkou HTC se také stávají stále méně populární a společnosti to činí nemalé starosti.

Sony

HTC na tento problém vymyslelo vskutku zajímavé řešení. Pro rok 2012 HTC nemělo v plánu představit desítky modelů. Spíše chtěli jít trochu Applovskou cestou. To se jim ale povedlo jenom z částí. Z úst zástupců HTC jsme mohli slyšet, že úzkou paletu nových zařízení vyváží skvělým odladěním systému a rychlou distribucí aktualizací. Píši z části protože HTC se povedlo pouze to první. Tedy odladění systému. Bohužel distribuce aktualizací nebyla zrovna nejrychlejší. Například s Androidem 4.1 v současné době pracují pouze 3 smartphony- Jedná se o HTC One X, X+ a S. Z těchto tří jmenovaných již jeden už na trh s Jelly Beanem přišel. HTC tedy nabídlo aktualizaci pouze pro dva své modely a ještě později než hlavní konkurence – Samsung.

A proč jsem vlastně zmínil tchajwanskou značku? Protože právě od HTC se chce Sony částečně inspirovat. Sony totiž má v plánu v tomto roce naprosto zrušit výrobu levných smartphonů. Otázkou ale je, co můžeme hledat pod pojmem ,,levný smartphone“. Pokud totiž Sony přestane vyrábět smartphony do 4 000 Kč, o moc ochuzeni nebudeme. Většinou totiž tyto smartphony jsou technologicky velmi zaostalé a jejich používání se často blíží k používání za trest. Něco podobného již pochopil i Samsung, ten ale místo toho začal vyrábět telefony střední třídy, o které je stále větší zájem.

Jeden z levnějších smartphonů od Sony

A proč vlastně velcí výrobci zanevřeli na levné smartphony? Tak to má hned několik vysvětlení. Tím prvním je určitě fakt, že samotný vývoj levného smartphonu, který bude při dané hardwarové konfiguraci použitelný, není levná záležitost. Navíc se na telefonech nižší třídy nedá příliš vydělat. Dalším z nepřeberného množství důvodů je i ten, že levný segment zkrátka pokryjí čínští výrobci. Ti již několikrát dokázali, že jsou schopni vyrobit za málo peněz slušný smartphone.

Je tedy otázkou, zda toto rozhodnutí skutečně mobilní divizi Sony nějak zásadně pomůže. Nedá se ale říct, že by jejich krok byl nepochopitelný a překvapivý, spíše naopak.

 

Zdroj: CNET