Spekulace se potvrdily, Sony Xperia Z vám vytře zrak

První fotografie tohoto smartphonu unikly již 8. listopadu. Článek, ve kterém se objevily můžete najít zde. V té době by nikdo nedal ruku do ohně za to, že se nejedná o podvrh. Nás ale i tak tento telefon už v té době zaujal. Což o to, design Sony vždy umělo, ale ani hardwarové specifikace nevypadaly špatně. Ty se naštěstí až do představení nezměnily a Sony se tak stalo prvním výrobcem, kterému se podařilo do smartphonu o úhlopříčce 5″ vměstnat FullHD rozlišení.

Krom displeje, který  je ještě obohacen o certifikace Full HD Reality Display a Mobile Bravia Engine 2, zaujme i procesor.  Jedná se o čtyřjádrový Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz. Ani zde tedy nebude Xperia Z nikterak pokulhávat. Procesoru bude ještě napomáhat  plynulosti 2GB operační paměti RAM.

Jisté evoluce se dočkal i fotoaparát. Ten nyní nabídne 13 MPx snímač s možností natáčet HDR video. Takže Xperia Z si ujmula další prvenství a stává se prvním telefon, který bude schopen natáčet HDR video.

Xperia Z je obohacena také o všechny bezdrátové moduly včetně LTE a NFC. Telefon se může také pyšnit odolností vůči vnějším vlivům (polití vodou).

To vše bude zaštiťovat Android ve verzi 4.1 Jelly Bean. Sony ale již teď slibuje, že krátce po uvedení na trh se smartphone dočká aktualizace na verzi 4.2.  Možná si říkáte, že něco takového nemůže vydržet dlouho na baterii. To samozřejmě ukáže až recenze, Sony se ale dušuje, že i na tomto problému zapracoval. Sony totiž vyvinulo funkci Battery STAMINA mode, který dle jejich slov zlepší výdrž baterie až 4x. Celý tento systém pracuje na jednoduchém principu. Při uspání telefonu se také vypnou všechny aplikace, které nadměrně vybíjejí baterii. Mě osobně zajímá, jak to bude řešeno u her nebo u aplikací, které na pozadí synchronizují různá data, například aplikace Google+ je skvělým příkladem.

A kdy si tuto novinku budete moci koupit? Sony na tiskové konferenci slibovalo, že Xperia Z bude globálně na trhu do konce 1. čtvrtletí. Nejvíce se proslýchá, že Xperia Z by se měla na trhu objevit v průběhu března, což tedy zapadá do slibů Sony o uvedení do konce 1. kvartálu. Cena zatím bohužel není známá. Dá se ale počítat, že se bude pohybovat nad hranicí dvanácti tisíc, což odpovídá prémiové výbavě, která se ve smartphonu nachází.