Ubuntu Phone OS

Jistě mnozí z Vás znají desktopový operační systém Ubuntu. Je to nejrozšířenější a nejoblíbenější Linuxová distribuce vůbec a její popularita stále roste. Vyznačuje se velkým množstvím podporovaného hardware, častými aktualizacemi a uživatelsky přívětivým ovládáním a prostředím.

Včera večer proběhla virtuální keynote, na které Mark Shuttelworth představil mobilní Ubuntu pro smartphony. Už dříve se spekulovalo, že Ubuntu nezůstane pouze na PC a bude „portováno“ na smartphony. Nyní se tato předpověď vyplnila a může nás to jen těšit. Vzhled vychází z desktopové verze a inspiruje se některými zatracovaným prostředím Unity.

Základní myšlenkou je spojení počítače a telefonu v jedno zařízení…. tím je telefon, který se po zapojení do dokovací stanice s připojeným příslušenstvím změní v plnohodnotné PC. Ubuntu telefony se budou dělit na 2 kategorie: 1. základní – 1 Ghz Cortex A9 procesor, 512 Mb – 1 Gb RAM, 4 – 8 Gb + SD karta. 2. kategorie bude mít už zmíněnou možnost změny na PC a její hw bude: 4-jádro A9 nebo Intel Atom, alespoň 1 Gb RAM a minimálně 32 Gb + SD karta.

Ubuntu Phone OS by měl běžet na všech Androidích telefonech, které jsou osazeny přinejmenším dvoujádrovým procesorem a displejem s rozlišením 800 x 480 px. Výhoda Ubuntu Phone OS je v možnosti běhu jak na ARM procesorech, tak také na architektuře x86. Úplný základ systému by měl tvořit Android, proto by neměl být problém s podporou zařízení. Chybět by také neměly telefony dodávané s Ubuntu přímo z výroby, podobně jako je tomu u novodobých notebooků s Ubuntu. Spustitelné aplikace budou dvojího typu: Zaprvé webové HTML5 aplikace a nativní Ubuntu aplikace, obě varianty jsou v provozu už v desktopovém systému. Předpokládám, že nebude větší problém podpory aplikací určených pro Android.

Popis uživatelského prostředí si necháme na jindy, protože telefony s Ubuntu Phone OS budou vystaveny na CES 2013, takže následně přidáme i nějaké to video přímo z výstavy s kompletním popisem ovládání. Jen zdůrazním, že k ovládání neslouží žádná tlačítka pod displejem, vše je řešené pomocí vyjížděcích nabídek atd.

Ubuntu Phone OS – ubuntu.com

 

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)