Shrnutí roku 2012 očima naší redakce

Máme tu konec roku 2012, a tak nás v redakci napadlo udělat malé shrnutí uplynulého roku. Začneme názory každého z redaktorů, pokračovat budeme přes shrnutí zajímavých událostí a celé to zakončíme pár čísly.

logo-souhrn4

Jaký telefon zaujal Františka Skuhru?
Mě nejvíce za letošní rok zaujal telefon Windows Phone 8X by HTC. Jedná se o neskutečně elegantní mobil, který když držíte v ruce, tak si připadáte neskutečně, protože takový ten telefon je. Hladká příjemná záda, na kterých nenajdete otisky prstů, velice potěší. Telefon je trošku jak žiletka, a to sice jen na krajích, ale přesto celkově působí tence. Není ani nijak těžký, takže si nepřipadáte jako byste drželi cihlu. Celkově má 8X velice příjemné rozměry a padne do ruky. Displej o velikosti 4,3 palce je dostačující. Jelikož je telefon vyroben z jednoho kusu polykarbonátu, tak telefon ani jednou nevrzne. Delší dobu jsem neviděl tak povedený telefon. Jedinou nevýhodou je systém, jelikož Windows Phone 8 nejsou zrovna nejlepší volbou. Systém prošel několika změnami, které systému neskutečně prospěly, jelikož i mě se WP8 začali líbit, a to přesto, že jsem nikdy nebyl zastánce WP. Jediné, co na tomto systému už delší dobu postrádám, jsou aplikace, je jich totiž strašně málo, i her není zrovna hodně, ale to by mi tak nevadilo jako ty aplikace. Takže pokud bych oželel některé aplikace, tak by tento mobil byl pro mě jasnou volbou.

Windows Phone 8X by HTC
Jaký tablet zaujal Františka Skuhru?
V roce 2012 se rozjel konečně pořádně trh s tablety. Přestože vede stále iPad, tak i ostatní tablety s Androidem už na tom nejsou tak špatně. Nejvíce se daří asi Samsungu a Googlu se svými referenčními tablety. Tímto chci také naznačit, že mě nejvíc zaujal Nexus 7. To hlavně díky dobrému poměru cena/výkon. Také má jednu neskutečnou výhodu, a to tím že je od Google, protože dostane vždy nejdřív update na nejnovější verzi systému. Další výhodou systému je to, že je čistý a neobsahuje žádnou zbytečnou nadstavbu. Pak také nabídne přímo nabušenou výbavu, a to vše za více jak příjemnou cenu. Představení tohoto modelu proběhlo na nejlepší akci roku, a to Google I/O 2012, což byla přímo neskutečná akce plná překvapení. Pokud uvažujete o tabletu, tak Nexus 7, který vyrábí ASUS, je více jak jasná volba.

Nexus 7
Jaká novinka zaujala Františka Skuhru?
Je to rozhodně ASUS PadFone, což je koncept mobilu a tabletu v jednom. Tablet nedokáže fungovat bez telefonu, ale po připojení ihned funguje. Nevýhodou tohoto konceptu je, že vlastně můžete používat buď jen telefon anebo jen tablet. PadFone mě za tento rok asi nejvíc zaujal, protože tohle je něco futuristického, lidé si říkali, že by něco takového mohlo jednou být a ono to teď je. Díky tomu, také ASUS za tohle dostal několik ocenění za inovaci roku. Jenže lidé si PadFone moc nekupují, hlavně kvůli vysoké ceně. Mně se tento koncept velice líbí a myslím, že tohle je jeden z kroků dopředu a těším se na další podobné inovace.

Padfone 2

Jak hodnotí rok 2012 František Skuhra?
Tento rok byl zase plný překvapení. V mobilním odvětví těch překvapení bylo opravdu dost. Za tento rok také přibylo dost tabletů, a to jak levných, tak i těch dražších. Tento rok byl hodně inovativní, protože tablety i telefony dostaly zase lepší výbavy a funkce. Dále byl inovativní v úplně jiných zařízeních a konceptech, jako třeba již zmiňovaný ASUS PadFone nebo Samsung Galaxy Camera. Dále vyšlo hodně neskutečných příslušenství, jako hodinky, různé dockovací stanice, obaly, kterými šlo krájet, otvírat pivo apod. Za rok 2012 jsem moc rád a velice se těším na ten další, protože bude opět mít, co nabídnou. Já Vám přeji Šťastný Nový rok, ať se Vám v tom novém roce daří a nadále budete číst či sledovat náš web, protože nám nikdy nic neunikne a snažíme se Vás o všem, co nejdřív informovat.

Samsung Galaxy Camera
Jaký telefon zaujal Marka Přidala?
Tento rok mě zaujaly nejvíce nové Motoroly. Přinášejí totiž vše, co já od ideálního smartphonu čekám. Tedy dostatečně veliký displej s jemným rozlišením, vysoký výkon a hlavně obrovskou baterii, která zajistí chod na více než pouze jeden den. V neposlední řadě nesmím zapomenout na takřka čistý systém Android, což je podle mě další plus. Kéž by se stejným směrem začali ubírat i cíle jiných výrobců. Rovněž mě velmi zaujala nová vlajková loď do Sony – Xperia T. Nabízí slušnou výdrž, nadstandartní fotoaparát a pěkný displej. Škoda je, že stále disponuje Androidem ve verzi 4.0. Naštěstí je ale update plánován hned na počátek Nového roku.

Sony-Xperia-T
Jaký tablet zaujal Marka Přidala?
Tento rok mě nejvíce zaujali dva tablety. Oba dva jsem měl možnost recenzovat a tedy i srovnat. Jedná se o tablety Nexus 7 a Note 10.1. Oba dva trochu vystupují z řady. Nexus 7 nabízí čístý Android, jistotu další podpory a hlavně velmi příznivou cenovku. Note 10.1 sice není tak cenově přístupný, nabídne ale pro mě konečně smysluplné využití 10” tabletu a také skvělou výdrž. Ta se mi podařilo vytáhnout na více než 10 dní. Sice jsem tablet nepoužíval neustále, i tak se ale jedná o dech beroucí parametr.

Samsung Galaxy Note 10.1
Jaká novinka zaujala Marka Přidala?
Nejvíc mě zaujal koncept Google Glass. Už teď se nemůžu dočkat prodejních kusů, které se nám doufám dostanou do redakce. Trochu sice stále nechápu, jak se bude něco podobného ovládat, i tak se ale na toto zařízení velmi těším a doufám, že se prodejních kusů dočkáme co možná nejdříve.


Jak hodnotí rok 2012 Marek Přidal?
Tento rok neměl žádný výrazný moment, který by jej udělal výjimečným. Bylo ale pár menších. Mám na mysli představení konceptu Google Glass a také skvělou keynote v podání Googlu, která se konala na sklonku června. Bohužel se i v tomto roce konala další soudní líčení ve věci patentových sporů, jejíchž zastánce rozhodně nejsem. Také mě zklamalo chování Microsoftu, které předvedl při představení WP8. Totálně se totiž vykašlal na současné uživatele Windows Phonů. Důsledky tohoto stanoviska ačínájí pomalu vyplouvat na povrch. Již teď se u některých aplikací v Marketplace setkáme s problémem kompability. Nejhorší je, že se tato situace bude den se dnem zhoršovat a nakonec současná generace Windows Phonů skončí jako tolik známý Symbian. Doufám, že se Microsoft a všichni velcí hráči z této chyby poučí a nic podobného se již nikdy nebude opakovat. Dále také doufám, že se v příštím roce již konečně dočkáme 4. operátora a západních cen.


Jaký telefon zaujal Martina Filáka?

Telefonů mě letos zaujala celá řada, mezi kterými nechybí ani iPhone 5 (zaujal mě kladně i záporně), ale ještě zajímavější mi přišly ultralevné čínské smartphony. Upřesním o co se jedná, protože můžete namítnout, že všechno se dneska vyrábí v Číně, to je pravda, ale zde to bylo myšleno jako země původu firmy. Také nemám na mysli nepovedené kopie úspěšných telefonů ať už z řad Androidů či iOS. Mám na mysli telefony typu Meizu, Oppo atd. Jsou to naprosto svébytné firmy a telefony, které se možna trochu inspirují běžně dostupnou konkurencí, ale přesto si zachovávají své kouzlo a jakousi originalitu. To kouzlo a originalita bývají většinou nadstandardní výkon, slušný vzhled a hlavně velmi nízká cena. Cena bývá právě největším tahákem těchto telefonů, protože se po přepočtu pohybuje okolo 6 – 7 000 Kč. Nevýhodou pro tuzemského zákazníka je, že se tyto telefony nedováží do ČR oficiální distribuční cestou, ale je to pouze dovoz z nějaké ze šťastnějších lokalit Eevropy, případně světa. Pokud už nějaké ty exempláře do našich luhů a hájů zavítají, v případě poruchy nastává problém, protože není v republice jediný autorizovaný servis a nezbývá než svého miláčka svěřit do péče jiného a mnohdy pochybného servisu.

Jaký tablet zaujal Martina Filáka?
iPad, to je prostě legenda mezi tablety…. možná né zakladatel této kategorie, ale každopádně její průkopník, prvotní impuls a pro mnohé výrobce nedosažitelný vzor. Klasický iPad je kapitola sama pro sebe, ale iPad mini, to už je trochu jiné kafe. Potenciálních konkurentů má mnoho a bude otázka času, jak se mu povede. Věřím, že kdyby byl stále mezi námi Steve Jobs, tak by iPad mini nevznikl, protože právě Steve byl zastáncem úhlopříčky 9,7″, která prý byla ideální. Jenomže Steve tu není, planeta se točí dál a s tím i trendy, které v této době směřují spíše k plackám menších rozměrů (někde okolo 7 palců). Zde se Apple zase trochu odlišuje od konkurence, protože nabízí úhlopříčku o několik desetin větší, na druhou stranu s menším rozlišením použitým z původního iPadu. Menší rozlišení vnímá hodně zákazníků jako velké mínus, ale neuvědomují si, jak dobré jim přišlo před nástupem retina iPadu. Další nevýhodou je vyšší cena, ta je ale kompenzována kvalitním zpracováním, použitými materiály a „know how“. Obzvláště obdivuji velmi nízkou hmotnost a výdrž baterie. Celkově je podle mě tento tablet vydařený a má budoucnost, ale počkáme si, kam se trh s tablety bude během následujícího roku ubírat.

Jaká novinka zaujala Martina Filáka?
Padfone je velice zajímavý počin, jenomže už je zmíněný, takže musím zvolit něco jiného. Hned na druhém místě je spíše technologie než nějaký produkt. Mám na mysli NFC, která není zase tak úplnou novinkou, poněvadž její historie zasahuje do konce minulého století, ale během poslední doby se dostává více do popředí a využívá se čím dál více. Využití NFC je široké, ať už přenos malých souborů mezi přístroji, bezkontaktní platby nebo odemykání domu a auta pomocí telefonu. Novinkami jsou právě zámky dveří uzpůsobené pro odemykání mobilním telefonem. Před pár dny se s podobným řešením vytasila i jedna automobilka, která by ráda podobný princip odemykání nasadila sériově. NFC má stoprocentně obrovský a zatím nevyužitý potenciál, jenom je škoda, že ho někteří silní hráči na trhu opomíjejí a nepokusí ještě více prosadit (viz Apple a jeho iPhone 5).


Jak hodnotí rok 2012 Martin Filák?
Rok 2012 byl bohatý jak na překvapení, tak také na očekávané věci. Byli jsme svědky obrovského rozmachu tabletů, ke kterému se přidali snad všichni výrobci. Jde poznat, že vývoj v oblasti mobilních technologií a spotřební elektroniky postupuje kupředu mílovými kroky, a proto se stále objevují nové, lepší a dokonalejší zařízení. Doufám, že rok 2013 bude přinejmenším stejně pokrokový a už se těším, až opět budou nové technologie na denním pořádku.

V tomto roce se toho událo celá řada. Bylo představeno mnoho nových zařízení, ať už to byly telefony či tablety. Ale pojďme si to rozebrat pěkně postupně.

Leden
I my jsme se zařadili mezi weby využívající sociálních sítí. Po boku facebooku se zařadil twitter, kde Vás informujeme o nejnovějších článcích. ZTE představilo svůj první telefon s operačním systémem Windows Phone 7, byl jím ZTE Tania, který jsme také měli na recenzi.


Youtube změnil vzhled, díky němu se zvýšila sledovanost o 25%.

Únor
Proběhl veletrh MWC, kde bylo mnoho zajímavých telefonů. Sony na MWC ukázalo bratříčky pro Xperii S, pojmenovalo je Xperia U a P. Nokia se nenechala zahanbit a do segmentu levných WP telefonů přispěla svým kouskem s názvem Lumia 610. Do řad redaktorů přibyl „jeden kousek s názvem“ Martin Filák se zaměřením především na iOS a Apple. Ten vydržel, neustále přispívá a snad ještě dlouho přispívat bude.

Březen
Začali jsme recenzovat telefony a tablety, prvotním impulsem byl Samsung Galaxy W. Angry Birds Space trhli rekord ve stažení, protože byli staženi 10 milionkrát za pouhé tři dny.

Duben
Google představil projekt Google Glass, jakési brýle, které přidávají do zorného pole majitele různé informace. Huawei zaútočil na střední třídu Androidů s modele Ascend G300. S odstupem času můžeme konstatovat, že se mu to povedlo náramně. Fanoušci Samsungu se dočkali a mohli zakoupit první kusy Galaxy S III, jednoho z aktuálně nejlépe vybavených smartphonů.

Samsung Galaxy S III

Květen
Na povrch začaly prosakovat první zprávy naznačující možnou výbavu iPhonu 5. Celkem přesně se vyplnily předpovědi ohledně displeje, velikosti atd. Jako zajímavý nápad se ukázaly hodinky Fossil Metawatch, spolupracující s chytrými telefony všeho druhu. Oboustranné displeje se vynořily z čistajasna, a bohužel stejně rychle odešly do pozadí a nyní se o nich člověk téměř nedočte.

Červen
Jedny z prvních informací o iPadu nano, které nevypadaly příliš věrohodně. Nyní je z něj iPad mini. WWDC pro novináře s představením nových operačních systémů pro desktop i tablety a telefony. První tablet od Microsoftu by měl konkurovat Cupertinskému iPadu. První pokus o pokec okolo telefonů a všeho kolem. Tento „pořad“ jsme po dlouhém přemýšlení pojmenovali „14 denní pokec“ a nakonec se tento pokus dožil pěkného počtu 4 dílů. Doufáme, že v pokecu budeme někdy pokračovat, ale zatím není jisté kdy. LG po vzoru Applu (Siri) a Samsungu (S Voice) předvedlo vlastní hlasovou asistentku. Ta prozatím není v provozu, nebo alespoň ne v Evropě. V červnu se také konala důležitá vývojářská konference Googlu s názvem Google I/O. Ta se se svou úvodní keynote zařadila mezi jedny z nejlepších. Pokud vám tato akce unikla, určitě vám doporučujeme si pár článků o této akci Googlu přečíst. Akce trvala 3 dny a jednalo se opravdu o svátek všech technicky zaměřených lidí. Už teď se nemůžeme dočkat dalšího ročníku, který se bude konat od 15.-17. května roku 2013.

Google IO Day 1 2012

Červenec
Neoficiální představení Nexusu 10, který vyrábí Samsung. Ke stažení zdarma na Google Play byla uvolněna herní pecka s názvem Dead Trigger. Pár nových tabletů od Huaweie a Wikipadu.

Dead Trigger

Srpen
Dozvěděli jsme se nové informace ohledně Windows Phone 8,  např. přenos souborů přes bluetooth. Coolpix S800 od Nikonu jako první foťák s Androidem. První parametry Samsungu Galaxy Note II, který máme na recenzi. Přibyli další dva redaktoři Jiří Vaňátko a Jan Beneš. Sony vytasilo svůj čtyřjádrový tablet Xperia Tablet S se spoustou příslušenství, ten nyní máme také na zkoušku. Na veletrhu IFA toho bylo také hodně k vidění. iOS 6 beta 4 s českou hlasovou navigací. Náš web mimo jiné podstoupil změnu hostingu a byl změněn vzhled.

Září
HTC potvrdilo i nadále spolupráci s firmou Beats a zároveň ukázala WP 8 telefon Windows Phone 8X. Nokia představila novou řadu WP 8 telefonů, jedním z prvních byla Lumia 820. Apple pořádal další keynote. Jednalo se o Media Event, tedy hlavně představení iPhonu 5. Twitter poupravil své prostředí a mimojiné také přidal češtinu. Uvolnění finální verze iOS 6.

iOS6-01-900-75

Říjen
Rozloučit jsme se museli se sociální sítí Ping od Applu, která ovšem neměla příliš úspěch. HTC upgradovalo svůj top model One X a k názvu doplnilo „plusko“. Samsung si nevystačil s jednou „es trojkou“, a tak vymyslel její zmenšeninu pojmenovanou Galaxy S III mini. Asus vylepšil svého křížence tabletu a telefonu v jednom -> Padfone 2. Na Apple Special Event byl představen iPad 4 a iPad mini. Na trh se dostaly v podobnou dobu 2 konkurenti. Jsou jimi Huawei Ascend G600 a LG Optimus L9. Pomalu, ale jistě se rozjíždí magazín o hrách AGAMES.

nexus-4-7-10

Listopad
Angry Birds se dočkali nové verze, proto se v marketech objevila apliakce s názvem Angry Birds Star Wars. Vodafone se setkal s masivním výpadkem sítě, který znepříjemnil život téměř všech zákazníků. Do česka se nedostal ještě ani LG Optimus G už se mluví o nástupci. Herní novinku GTA Vice City postihly problémy, a tak muselo být uvedení posunuto.

angry-birds-star-wars-netovinky

Prosinec
Huawei ukazuje svůj nadcházející top model Ascend Mate, který má mít displej o úhlopříčce 6 palců. Prosinec se stal svátkem všech mobilních hráčů.  Vyšli totiž dva velmi očekávané tituly – GTA Vice City a Modern Combat 4. Obě hry si sice prošly strastiplnou cenou, nakonec to vše ale dobře dopadlo a obě hry naleznete na Google Play.

gta-vice-city

Na závěr bychom rádi poděkovali Vám, našim čtenářům, kteří nás pravidelně sledujete. Na kanále youtube máme aktuálně více než 118 000 zhlédnutí a 76 odběratelů. Na Facebooku se líbíme 90 lidem a na Google+ nás sleduje 60 fanoušků. Mimo jiné pro Vás máme na Nový rok připravené malé překvapení, takže sledujte Netovinky a buďte v obraze.