Apple Special Event 2012

Včera večer proběhla celkem velká akce s názvem Apple Special Event, neboli iPad mini Event. Zde si můžete přečíst celkové shrnutí.

Začněme tím, co bylo jasné už předem. iPad mini byl očekávanou novinkou, o které se spekulovalo už několik měsíců, doufalo se, že se představí společně s iPhonem 5 na zářiovém keynote, kde byly představené také dva nové iPody. Jenomže se tak nestalo a začaly se vést řeči o tom, kdy tedy bude iPad mini představen? Zanedlouho se k novinářům z celého světa dostaly pozvánky na další keynote a bylo jasné, co se bude dít.

Začala keynote, a stejně jako vždy předstoupil šéf společnosti Tim Cook a uvedl několik čísel, které jsou více, či méně zajímavé.
– iPhone 5 se začal prodávat ryhcleji než předchůdce, který trhal rekordy, tím pádem se z iPhonu 5 stal rekordman vy rychlosti prodeje
– 200 milionů zařízení používá iOS 6
– v iCloudu je uloženo 125 milionů souborů
– kdo používá iMessage, přispěl k celkovému číslu 300 000 000 odeslaných zpráv
– v Game Center už je 160 mil. účtů
– prostřednictvím Photo Streamu bylo nasdíleno 70 milionů fotek
– v App Store je celkem 700 tisíc aplikací, 275 tisíc z nich je pro iPad a stažených jich bylo 35 mld.
– vývojáři aplikací dostali vyplaceno 6,5 mld dolarů => 130 miliadr Kč
– v iTunes je ke stažení 1,5 milionu knih, celkem se jich prodalo 400 milionů

Po číslech přišel na řadu MacBook Pro 13″ s retina displejem, jen okrajem nastíním, že jeho rozlišení je 2560 x 1600 px, což na podobné úhlopříčce nemá konkurenci. Phil Schiler nezapoměl dodat, že se jedná o druhé největší rozlišení u notebooků, odvážíte si tipnou, kdo má největší rozlišení? Procesory Intel Ivy Brige i5 a i7 bude doplňovat až 8 GB RAM a až 768GB SSD. Ceny budou začínat na 1700 $.

V linii Maců se pokračovalo, představen byl inovovaný Mac mini, který v zápětí doplnil iMac. Oba přístroje budou osazeny procesory i5 a i7, RAM až 16 GB, Mac mini 1TB nebo 256 GB SSD, zastínily iMacovské 3TB HDD a 768 GB SSD. Bohužel iMac ztratil DVD mechaniku, díky čemuž může být o velký kus tenčí, na okraji měří 5 mm.

Na podium se vrátil Tim Cook a začalo se hovořit o tabletech, schválně píši tabletech, protože u iPadu mini to neskončilo, velkým překvapením byl iPad 4. generace. iPad 4. generace nabídne procesor A6X, který má dvojnásobný výkon oproti A5X. I grafický výkon se zvýšil, dále je vylepšený fotoaparát, wifi a je nasazen nový Lightning konektor, známý už z iPhonu 5. Vzhled i barevné varianty zůstávají stejné, stejně jako ceny.

Na plátnu vystřídal fotografii iPadu 4 iPad mini, jedná se o 7,9″ menšího brášku klasického iPadu, výhodou oproti iPadu má být možnost držení v jedné ruce, tenkost a nižší cena. Je opravdu velmi tenký, přesněji 7,2 mma váží 308 gramů. Barevně je velmi podobný iPhonu 5 (bílý má stříbrná záda, černý je má černé). Rozlišení displeje je stejné jako u iPadu 1 a 2, tedy 1024 x 768 px, což by nemusela být přítěž pro tvůrce aplikací. Všechny aplikace, které fungují na velkém iPadu budou bez problémů fungovat i zde. V porovnání se 7″ Androidím tabletem, který má přibližně stejné rozměry má iPad mini větší displej, protože má tenký rámeček kolem displeje, při prohlížení webu na šířku není o čem debatovat, díky poměru stran 4:3 toho zobrazí podstatně více. Phil Schiler si celkově smlsnul na Androidím tabletu, se kterým iPad mini srovnával, ukazoval i některé aplikace na obou zařízeních, ve kterých byl iPad mini lepší. Přední kamera dostala HD rozlišení, zadní má rozlišení 5Mpx, a procesor je nyní už trochu starší A5, nechybí LTE a wifi 802.11 a/b/g/n. Samozřejmostí je Lightning. Baterie má výdrž 10 hodin. Z velké části se tedy jedná o jakýsi „slisovaný“ iPad 2. generace s přinejmenším zachovanými parametry. Podle mě si iPad mini své fanoušky najde a nebude jich málo, také díky ceně začínající v ČR od 8500 Kč.

Tímto celá akce, která trvala hodinu a čtvrt skončila a my se stejně jako vy těšíme na další představení některého produktu firmy Apple.

 

Záznam celé keynote:

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)